banpar

všetko, čo potrebujete na nocovanie v hamaku – modulárny systém

Ak ste v hamaku ešte nespali a plánujete skúsiť to namiesto spania v stane, alebo na zemi, určite vám mnou odporúčaný komplet pomôže vytvoriť si lepší názor nato, čo budete potrebovať.

V skratke teda budem hovoriť o systéme, ktorý začína hamakom ako samostatne použiteľnou časťou vybavenia, ktorá sa dopĺňa o moskytu proti hmyzu, celtu proti dažďu a snehu, underblanket – spodné zateplenie, quilt – vrchná deka alebo spacák.

5 dielny komplet dáva slobodu pri balení, šetrí hmotnosť, dovoľuje zameniť/opraviť časti vybavenia jednotlivo.

Rovnako ako sa  mení počasie a teploty počas roka, by ste mali mať možnosť meniť vaše vybavenie. Pokúsim sa k príkladom priradiť vybavenie od ideálnych podmienok až k teoreticky celoročnému kompletu.

  • Leto predpoveď min. 20 stupňov v noci, žiadny dážď: všetko, čo potrebujeme je iba hamak.
  • (rovnaká predpoveď) + Ak plánujete byť v lokalite so zvýšeným počtom bodavého hmyzu, moskyta neváži takmer nič a určite by mala byt vašim prvým doplnkom trebárs aj pre nerušené čítanie. Je lepšie, ak máte moskytu a hamak ako dve veci, zbaliť sa dajú ako celok, ak už napriek všetkému chcete hamak s našitou moskytou, vyberte si kvalitnejší model – zips vám snáď vydrží dlhšie.
  • Leto min. 20 stupňov + dážď: hamak, moskyta, celta rozmer 3x3m postačuje aj pre dvoch, hmotnosť si vyberte ideálne čo najnižšiu, klasika začína na 1,2kg, light 0,6kg , superlight 0,25kg. Len pre pobavenie, ceny odhadom (50, 100, 300eur) s hmotnosťou samozrejme klesá aj odolnosť voči poškodeniu.(viac o celtách nižšie)
  • Jeseň okolo 15 stupňov: nutne budete potrebovať underblanket + niečo navrch : deku/quilt alebo ľahký spacák. Moskyta môže zostať doma.
  • Jeseň/zima 10 a menej stupňov + dážď: hamak, celta, underblanket a kvalitný spacák.

Hamak:

Niekto má požiadavku na jednoduché rozloženie, iný chce zase nízku hmotnosť, ďaľší vysokú trvácnosť a nevadí mu vysoká hmotnosť, prístupov je veľa a žiadny z nich nemusí byť zlý, neexistuje však najlepšie riešenie, ktoré by poskytlo všetky benefity  v jednom. Vyberte si teda starostlivo podľa vašich konkrétnych požiadaviek a účelu použitia.

Mojim obľúbeným základným prvkom je jednovrstvový hamak z kvalitnej látky s odľahčeným nosným systémom. Treehugger popruhy na ochranu stromu prevlečiem na lanko s rebríkovým radom uzlíkov, hamak s karabínkami zaháknem na lanká. Na užívateľa náročnejšou je varianta, kde sa zamení retiazkové dvojité lanko za lanko bez úpravy, ktoré sa priväzuje ľahko rozväzovacím uzlom sokoliarov (falconers knot) na karabínu hamaku. Karabínka je nutnosť pre zastavenie vody stekajúcej počas búrky po stromoch, môžete na ňu ešte zaviazať malý prúsik ako odkvap. Existuje množstvo rôznych systémov, ich výber zväčša nekoliduje s výberom hamaku.

Na obrázkoch nižšie je nami vyrobený hamak vrátane treehuggerov, daisy chain laniek a štandardných oceľových karabíniek – nosný systém je možné výrazne odľahčiť jeho zjednodušením a použitím superľahkých karabíniek, hmotnosť klesne rádovo o 100g. Na druhom obrázku je dvojvrstvový hamak DD frontline vrátane všitej moskyty na zipsoch, s upraveným nosným systémom s DMM xsre superľahkými minikarabínkami a kvalitným 5mm tenkým reep lankom 2x4m. Frontline je kvalitný hamak, kvôli jeho veľkosti a hmotnosti nie je však vhodný na hodenie do letného batôžka pri jednodňovom výlete.  Posledný obrázok je odporúčaná samostatná moskyta rovnako od DD – balíček je možné ešte výrazne stlačiť kompresným popruhom.

 

Ak chcete v hamaku stráviť trochu viac času, je vhodné vybrať si ho trochu pozornejšie, nielen na základe ceny – áno, dajú sa zohnať hamaky aj rádovo do 10eur, ich látka sa však bude rozťahovať a výrazne vás vťahovať dovnútra,  a to nie je príjemné ani pri použití v záhrade.

Celta: 

Ak už máte celtu z predchádzajúcich dobrodružstiev, vhodné je skontrolovať, aby v jednom rozmere (prípadne diagonálne) mala aspoň 3 metre, ideálne 3x3m, ak nečakáte vetrom hnané kvapky, bude postačovať núdzovo aj pre dva hamaky. Ak celtu nemáte, výber potom už záleží len na požadovanej odolnosti a rozpočte, niekomu nemusí vadiť dvojkilová vojenská celta lebo si ju bude chcieť v prípade potreby preložiť cez seba a predierať sa lesom. To sa bohužiaľ so žiadnou mnou preferovaných celt nedá spraviť. Ich hmotnosť je však oveľa nižšia a sú aj relatívne bez údržbové.

Na obrázkoch nižšie sú pre porovnanie štandardná DD 3×3 a superlight cca 3×3, štandardná je v XL rukáve od DD, superlight je v DD rukáve na hamak, ktorý jej úplne sadne, nezmestí sa však s ním do pôvodného obalu, preto je v sivom vrecku, celty sú bez originálnych tyčiek, obsahujú iba pridané hrebeňové lanká 3mm, pár minikarabín a prúsikov.

 

 

Underblanket – Underquilt – spodná izolácia:

Ak si obľúbite komfort spania v hamaku a budete ho chcieť použiť aj inokedy ako cez tropické leto, stane sa táto pod vami zavesená izolácia vašim najlepším kamarátom. Riešenia ala karimatky, nafukovačky, alumatky chce každý vyskúšať, kedže sú lacnejšie, nie sú však dobrým riešením. Underqilty sú pri štandardnej veľkosti hamaku kompatibilné v rámci rôznych značiek. Nami vyrobená spodná izolácia má trošku nižší tepelný prestup, pri nízko nákladovej výrobe nie je však možné DD hammock konkurovať cenou. DD izolácia (aj naša) je vyrobená pre naše klimatické pásmo – to znamená maximálne studenú jeseň (u Angličanov zatiaľ moc nemrzne), ak sa chystáte na zimné kempovanie, je nutné situáciu trošku viac premyslieť, nechať si vyrobiť niečo na zákazku, prípadne sa porozhliadnuť po perovej izolácii alebo uzavretom systéme (nenechať si podfukovať hamak).

 

Spací vak – deka – quilt:

Izoláciu zospodu sme vyriešili, preto bude cez teplé leto stačiť tenká deka, pod 20 stupňov začína byť nutná, prípadne je vhodný aj quilt, čo je vlastne tiež „deka“ zopnuteľná na nohy zväčša trčiace von z izolácie hamaku, samozrejme izoláciu má quilt kvalitnejšiu. Spacák sa pri spaní v hamaku stlačí zo spodku, z tejto strany teda poriadne neizoluje, je však uzavretý a lepšie zamedzuje únikom ako quilt/deka. Vhodné sú spacáky so stredovým zipsom, ale to neznamená, že s bočným sa nedá použiť. Rovnako mierna odolnosť vrchnej látky spacáku voči vlhkosti nie je na škodu. Znova spomeniem DD, ktorý premyslene vybavil jeden zo svojich spacákov odolnou „nohou“ pre núdzové postavenia sa z hamaky, nepokladám to však za nutnosť, nerád by som si zašpinil spacák a hamak má práve tú výhodu, že všetko zostáva suché a čisté (samozrejme až na celtu). Napriek tomu je milé, že myslia aj na viaceré stránky možného použitia.

Ako sa vraví, ak chcete kúpiť kvalitnú vec, kúpte si ju od výrobcu, ktorý sa špecializuje len na danú oblasť. Keďže zatiaľ neplánujem vyrobiť kompletný systém, považoval som za nutnosť uviesť aspoň tieto odporúčania. Článok časom doplním a upravím, budem rád, ak sa tu zastavíte znova, prípadne mi pošlete koment formulárom. 

DDhammocks domovská stránka, odporúčaný Slovenský predajca DD