Koncept nocovania v hamaku

Plánujete vyskúšať spanie v hamaku, zdvihnúť  perspektívu vášho výhľadu? Mať namiesto spania v zatvorenom stane lepší kontakt s prírodou? Užiť si rannú kávu pod celtou namiesto rýchleho vstávania z opršaného sucháča? Ak ste začiatočník, nasledovné riadky vám tému jednoducho vysvetlia (ak nie, môžete sa aspoň pobaviť, alebo mi napísať váš názor).

Pokúsim sa teda úplne laicky vysvetliť potrebné veci a do detailov zájsť až v jednotlivých sekciách. Budeme hovoriť o hamaku a  sete (zostave/komplete) okolo neho.

Nie je príliš vhodné kupovať si zľavové sety bez hlbšieho naštudovania témy. Ako múdry vraví: kúpite dvakrát…

V skratke komplet tvorený zo samostatných častí:

1. hamak, 2. moskytiera, 3. underquilt, 4. celta,  5. topquilt (spacák).

 

Hamak na turistické účely je ľahký a celotextilný, nevhodný však do záhrady alebo vystavenie dlhodobej poveternosti. V dĺžkach od 2,8 do 3,4m, šírka cca 1.5m, hmotnosť 250 – 750g.

Moskytiera je samostatný návlek proti hmyzu na hamak, so vstupným otvorom s rozmermi podľa hamaku, hmotnosť okolo 250g.

Underquilt je tepelná izolácia zavesená pod hamakom, izolant perie alebo duté vlákno, dĺžka cca 2m, hmotnosť 250g až 1kg podľa sezóny a izolantu.

Celta predstavuje ochranu primárne proti dažďu, rôzne rozmery (klasika 4x3m), rôzne tvary od zimnej až po letné mini celty (3,6 x 1,7m), hmotnosť 300g-800g.

Topquilt je špecialita pre hamaky a ultralight kempovanie, v zásade spacák bez chrbta, keďže pod sebou máte už inú izoláciu, nosiť danú vrstvu, ktorú aj tak stlačíte a nebude izolovať nemá zmysel. Napriek tomu vám na začiatok bude úplne stačiť spacák, ak už nejaký máte. Hmotnosť quilt 250-900g, spací vak 400-2500 gramov.

 

5 dielny set dáva slobodu pri balení, šetrí hmotnosť (vyhodíte, ak vám v batohu niečo netreba), dovoľuje vymeniť/opraviť časti vybavenia jednotlivo. Set nemusíte kupovať naraz, ak sa rozhodnete zaobstarať časti setu postupne, bude ich použitie obmedzené asi nasledovne:

  • 1. Super teplé leto 20 a viac stupňov v noci, žiadny dážď, vyspíte sa v iba v hamaku zakrytí nejakou časťou oblečenia, takáto predpoveď s istotou nebýva u nás  často (v lese takmer nikdy- využijete možno v Taliansku, atď..). 
  • 2. Ak nastane riziko hmyzu, pribalíte si ako prvú moskytieru. Viac info tu.
  • 3. Keďže teplota 20+ pre noc je v našich lesoch takmer raritou, riešením proti chladu zospodu je underquilt (underblanket) Aké sú prednosti a ako vybrať čítajte (čoskoro) tu.
  • 4. Proti vetru, dažďu, snehu a padajúcemu mini bordelu zo stromov – Celta. Rovnako je veľa možností, viac čítajte (čoskoro)tu.
  • 5. Topquilt – vrchná izolácia je na poslednom obstarávacom mieste, keďže predpokladám, že spacák už máte, zatiaľ vám poslúži rovnako dobre ako predtým. Prečo zameniť spacák za topquilt (čoskoro)tu.

V tomto hrubom náčrte som do žiadnych hmotností, tvarov, materiálov a ich vlastností ani značiek/cien nechcel zachádzať. Ide o prvý zjednodušený pohľad na kempovanie v hamaku. Ak nie je niečo v sete uvádzané (napríklad alumatky/karimatky alebo vybavenie vyššej hmotnosti), neodporúčam ich používanie. Netvrdím, že sa to niekedy nedá, ale môžu vám spôsobiť zbytočné problémy.

Ako spraviť prvý krok a vybrať si vhodný hamak (čoskoro) tu. Ak plánujete stráviť v hamaku aj noc, odporúčam zahĺbiť sa aj do tém o celtách, quiltoch a kotvení. To vám umožní vytvoriť si vlastný set s ohľadom na použitie, materiály a cenu.

Ak chcete v hamaku len oddychovať, možno vám postačí hamak stolička (coming soon™).

 

MK, foto (c)MP

 

0

Your Cart